Instalacje C.O.
Instalacja centralnego ogrzewania powszechnie stosowana do ogrzewania budynków zasilana może być za pomocą kotła olejowego, gazowego, pellet lub na paliwo stałe (węgiel, ekogroszek, drewno itp.).
Zasady działania centralnego ogrzewania
Woda ogrzana w kotle trafia rurami do grzejnika, oddaje ciepło i schłodzona wraca do kotła, gdzie ponownie zostaje podgrzana i wraca do obiegu. Woda służąca do ogrzewania może osiągnąć temperaturę 45-55 stopni Celsjusza w instalacjach niskotemperaturowych i 85-95 stopni Celsjusza w instalacjach wysokotemperaturowych.
Ciepło w domu to nie tylko kocioł, to także staranność wykonania instalacji łączącej poszczególne etapy i materiały jakich użyjemy do rur, grzejników i pomp.
Na rynku dostępne są różne rodzaje grzejników, ale najczęściej stosowane są stalowe, aluminiowe i żeliwne. Kaloryfery montujemy najczęściej w pokojach, sypialniach, kuchniach, holach i przedpokojach, natomiast w łazienkach najlepszym rozwiązaniem są grzejniki drabinkowe.
Obecnie najlepsze i najtrwalsze zastosowanie mają rury miedziane. Rzadziej wykorzystujemy rury stalowe.
Rury instalacji C.O. układane są w ścianach, podłodze lub w listwach przypodłogowych. Przewody instalacji można poprowadzić na dwa sposoby:
- system dwururowy - zasilający i powrotny układane równolegle, obok siebie.
Instalacja centralnego ogrzewania może być grawitacyjna i pompowa. Najczęściej na nowych budynkach jest system rozdzielaczowy z rur wielowarstwowych.